Múzeum na čiare

22. marca 2020

MÚZEUM  NA ČIARE – o živote na štátnej hranici, o histórií tohto prihraničného regiónu, ako aj múzeum pašovania a prevádzačstva

Občianske združenie Na čiare vzniklo v roku 2018 so úmyslom vybudovať  lokálne múzeum v Lekárovciach v okrese Sobrance. Dedinka  leží priamo na slovensko-ukrajinskej hranici a  v minulosti tu bola funkčná  brána – prechod medzi bývalým ČSSR a ZSSR, kedy aj touto bránou v roku 1968 prišli okupačné tanky na naše územie. Trasa hranice sa tu v krátkom čase po druhej svetovej vojne menila. V priebehu pár rokov tu boli v troch rôznych štátoch, bez toho, aby vyšli spoza svojej bránky.

Múzeum stojí priamo na hraničnej rieke Uh. Je moderné, interaktívne, kde budú návštevníci vidieť a aj sa dotýkať konkrétnych artefaktov súvisiacich s hranicou, napríklad  konkrétne zaistené predmety, ktoré sa snažili pašeráci preniesť cez túto hranicu na Slovensko. V neposlednom rade konkrétne príbehy ľudí žijúcich v danom regióne.  Múzeum nebude len o histórií, ale aj o súčasnosti, pretože dianie na hranici a okolo nej je stále živé. Našim cieľom je vytvoriť tu symbol hranice, kde každý záujemca dostane komplexné informácie, či už o histórií, alebo aktuálnom stave hranice a to aj v rámci edukačných a školiacich činností. Najmä mladým a deťom ukázať, aké je dôležité narodiť sa a žiť na správnej strane hranice. Jasne ukázať, že aj v dnešnej dobe existuje HRANICA, ktorá rozdeľuje Európu na časť v EU a na tú časť, mimo nej. Múzeum prináša aj pohľad do histórie a vzniku tejto hranice, jej opodstatnenia, príbehov ľudí, ktorí v jej  blízkosti prežili celý život, a v neposlednom rade príbehy ľudí, ktorým táto hranica rozdelila rodiny na dlhé desaťročia. 

Od 06.07.2020 sme zapísaní v evidencii múzejných zariadení s prideleným evidenčným číslom ZMP/3/2020